PAGALBOS TELEFONAI

NAUJIENLAIŠKIS

Informuojame, kad paraiškas alkoholio produktų ir tabako gaminių didmeninės prekybos ir gamybos licencijoms bei leidimams pirkti ir (ar) naudoti etilo alkoholį įsigyti, galite teikti elektroniniu būdu, Elektroninių valdžios vartų portalepaslaugos.lt

 

  • Reikia licencijos ?
  • Nerūkai - sutaupai
  • Apklausos apie dep veiklą
  • Mitai - narkotikai
  • mitai - alko
  • tabakas
Previous Next

 

Šiandien skelbiama Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro 2015 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita: ENNSC tiria pakitusią Europos narkotikų problemos dinamiką ir naujus jos aspektus

Neįgaliesiems

2015 06 04, LISABONA. Kintanti heroino rinkos dinamika, naujausios išvados, susijusios kanapių vartojimo poveikiu, nauji su stimuliantais ir naujomis psichoaktyviomis medžiagomis susijusios padėties ypatumai ir aspektai – tai tik dalis klausimų, į kuriuos dėmesį atkreipia ES narkotikų stebėsenos agentūra (ENNSC), šiandien Lisabonoje paskelbusi savo 2015 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitą. Tendencijos ir pokyčiai. Savo metinėje apžvalgoje agentūra apibendrina 20 metų vykdytą narkotikų stebėsenos veiklą ir analizuoja nuolat kintančiai Europos narkotikų problemai įtakos turinčius pasaulinius veiksnius bei jos pasekmes vietos lygmeniu.

Už migraciją, vidaus reikalus ir pilietybę atsakingas Europos Komisijos narys Dimitris Avramopoulos sako: „Iš ataskaitos matyti, jog susidūrėme su sparčiai kintančia, globalizuota narkotikų rinka, todėl turime vieningai, greitai ir ryžtingai reaguoti į narkotikų keliamą grėsmę. Itin didelį nerimą man kelia tai, kad internetas vis dažniau tampa nauju narkotikų – tiek kontroliuojamų, tiek nekontroliuojamų psichoaktyviųjų medžiagų – pasiūlos šaltiniu“.

Komisijos narys D. Avramopoulos tęsia: „Europa atlieka svarbiausią vaidmenį kovojant su šiuo naujų psichoaktyvių medžiagų reiškiniu, ir mes tęsime šią kovą dėl savo piliečių gerovės ir saugumo. 2014 m. buvo pranešta apie 101 naują nekontroliuojamą psichoaktyviąją medžiagą, kuriomis buvo išbandytas esamų kontrolės mechanizmų veiksmingumas. Nekantraudamas laukiu, kada bus patvirtinti būsimi, šiuo metu svarstomi šios srities ES teisės aktai. Tai dar labiau sustiprins mūsų atsakomuosius veiksmus ir suteiks priemonių, kuriomis galėsime sparčiau ir veiksmingiau kovoti su šiomis medžiagomis.“

Heroino vartojimo paplitimas mažėja, bet rinkos pokyčius būtina atidžiai stebėti

Su heroinu susijusioms problemoms spręsti Europoje tebeskiriama didelė su narkotikais susijusių išlaidų sveikatos priežiūrai ir socialinėms paslaugoms dalis, tačiau naujausios tendencijos šioje srityje yra „palyginti teigiamos“, – teigia ENNSC, atkreipdama dėmesį į tai, kad juntamas „bendras šio narkotiko paklausos sąstingis“. Pirmą kartą specialų priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymą dėl su heroinu susijusių problemų pradedančių žmonių skaičius mažėja: 2013 m. tokių žmonių buvo 23 000, o 2007 m. – 59 000. Manoma, kad iš 1,3 mln. Europoje esančių probleminių opioidų vartotojų (t. y. ilgalaikių, priklausomų vartotojų) daugiau kaip pusei (700 000) šiuo metu taikoma pakaitinis gydymas  opioidiniais vaistais. 

Taip pat ataskaitoje kalbama apie heroino kontrabandos į Europą pokyčius. Nors tradicinis, vadinamasis Balkanų kelias tebėra svarbus, esama požymių, kad pietinis kelias tampa vis svarbesnis. (Jis driekiasi nuo Irano ir Pakistano ir pasiekia Europą tiesiogiai arba netiesiogiai per Arabų pusiasalio šalis ir rytines, pietines ir vakarines Afrikos šalis.) Šiandien paskelbtoje naujoje opioidų kontrabandos iš Azijos į Europą analizėje atkreipiamas dėmesys į tai, kad diversifikuojami narkotiniai preparatai, kuriais prekiaujama (pvz., be heroino, pradėta prekiauti morfino baze ir opijumi), taip pat naudojamos įvairios transporto priemonės ir kontrabandos keliai. 

ENNSC direktorius Wolfgang Götz šiandien sakė: „Teisėsaugos institucijų veiklos pokyčiai, nestabilumas ir ginkluoti konfliktai bei dėl globalizacijos susiformavę daugialypiai ir sparčiai užmezgami ryšiai – tai tik keletas iš įvairių veiksnių, dėl kurių gali keistis kontrabandos keliai. Šiandien matome, kad Afganistane labai padidėjo opijaus gamybos mastai ir kad diversifikuojami tiek preparatai, kuriais prekiaujama, tiek naudojami kontrabandos metodai ir kontrabandos keliai. Šią padėtį sunkina tai, kad esminiai heroino gamybos proceso etapai šiuo metu vykdomi Europoje. Bet kokia su heroinu susijusių problemų paūmėjimo galimybė kelia nerimą, todėl itin svarbu atidžiai stebėti situaciją.“

Be heroino, tarp 2013 m. teisėsaugos institucijų Europos šalyse konfiskuotų kitų opioidų buvo opijus, opijaus žaliavos preparatai (pvz., „Kompot“), taip pat vaistai (morfinas, metadonas, buprenorfinas, fentanilis ir tramadolis) ir nauji sintetiniai opioidai.

Hepatito C gydymo rezultatai gerėja, diagnozuojamų naujų ŽIV atvejų nedaugėja

Dalijantis adatomis, švirkštais ir kitais švirkštimosi įrankiais perduodamas hepatitas C, kuris yra Europoje labiausiai paplitusi infekcinė liga tarp narkotikus švirkščiančių žmonių: nacionalinių imčių tyrimų duomenimis, 2012–2013 m. hepatitu C buvo užsikrėtę nuo 14 iki 84 proc. narkotikus švirkščiančių žmonių. Hepatito C infekcija dažnai nepasireiškia jokiais simptomais ir gali būti nediagnozuojama ne vieną dešimtmetį. Daugelis hepatito C virusu užsikrėtusių žmonių vėliau suserga lėtiniu hepatitu ir rizikuoja susirgti kepenų liga (pvz., ciroze, vėžiu).

Naujausiais duomenimis, diagnozuojamų naujų su narkotikų švirkštimusi siejamų ŽIV atvejų skaičius Europoje, kurio didėjimą lėmė 2011–2012 m. įvykęs šio viruso protrūkis Graikijoje ir Rumunijoje, jau nustojo didėti ir bendras visos ES rodiklis sumažėjo iki prieš protrūkį buvusio lygmens. Preliminariais duomenimis, 2013 m. pranešta apie 1 458 naujus ŽIV infekcijos atvejus, palyginti su 1 974 atvejais 2012 m.; taigi nuo 2010 m. stebėta ŽIV atvejų skaičiaus didėjimo tendencija pakeitė kryptį. Nepaisant šioje srityje padarytos pažangos, ENNSC atkreipia dėmesį į tai, kad būtinas nuolatinis budrumas ir tinkamai teikiamos paslaugos.

Didėjanti kanapių svarba Europos priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymo sistemose

Kanapės tebėra Europoje plačiausiai vartojamas nelegalus narkotikas: apytikriai 19,3 mln. suaugusiųjų (15–64 metų) nurodė per pastaruosius 12 mėnesių vartoję kanapių; 14,6 mln. iš jų buvo jauni suaugusieji (15–34 m.). Apytikriais skaičiavimais, maždaug 1 proc. visų suaugusiųjų vartoja kanapes kasdien arba beveik kasdien.

Lietuvoje nuo 2004 m. narkotikų vartojimas augo (nuo 2004 iki 2008 m. vartotojų padaugėjo 4,3 proc.), tačiau nuo 2008 iki 2012 m. gyventojų, vartojusių narkotikus nors kartą gyvenime, sumažėjo 1,4 proc. 2012 m. bent vieną narkotinę ar psichotropinę medžiagą nors kartą gyvenime buvo bandę 11,1 proc. 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. 2012 m. per paskutiniuosius 12 mėnesių narkotikus Lietuvoje vartojo 2,6 proc. respondentų, kas yra beveik 2,5 karto mažiau nei prieš 4 metus. Per paskutiniąsias 30 dienų bent vieną narkotinę ar psichotropinę medžiagą vartojo 0,8 proc. gyventojų arba beveik 2 kartus mažiau nei 2008 m.  Kaip ir kitose Europos šalyse Lietuvoje labiausiai paplitusi narkotinė medžiaga yra kanapės. Tačiau pastaruoju metu užfiksuotas šio narkotiko vartojimo paplitimo sumažėjimas (vartojimas per paskutinius 12 mėnesių sumažėjo nuo 5,6 proc. 2008 m. iki 2,3 proc. 2012 m., o per paskutiniąsias 30 dienų – nuo 1,2 proc. 2008 m. iki 0,7 proc. 2012 m.).

Didelį narkotiko vartojimo paplitimą rodo specialų gydymą pradedančių asmenų skaičiai: šiuo metu Europoje didžiausia dalis pirmą kartą gydytis pradedančių asmenų kaip pagrindinę narkotikų problemą nurodo kanapes. 2006–2013 m. bendras pirmą kartą dėl su kanapėmis susijusių problemų gydytis pradedančių asmenų skaičius Europoje padidėjo nuo 45 000 iki 61 000. Nors gydymą pradedantys kanapių vartotojai yra labiausiai linkę patys kreiptis dėl gydymo (34 proc.), analizėje atkreipiamas dėmesys į tai, kad maždaug ketvirtadalį visų gydytis pradėjusių narkotikų vartotojų, kurių pagrindinis vartojamas narkotikas buvo kanapės (23 000), gydytis atsiuntė teisėsaugos įstaigos. Surinkti duomenys patvirtina, kad gydant su narkotikų vartojimu susijusių problemų turinčius asmenis, galima taikyti psichosocialines intervencines priemones, ir jos plačiai naudojamos gydant su kanapių vartojimu susijusių problemų turinčius asmenis. 

Šiandieninė ataskaita išryškina didžiulę kanapių įtaką su narkotikais susijusių nusikaltimų statistikai: kanapių konfiskavimo atvejai sudaro 80 proc. visų narkotikų konfiskavimo atvejų, o kanapių vartojimo ar laikymo asmeninio vartojimo reikmėms atvejai sudaro per 60 proc. visų Europoje užregistruotų su narkotikais susijusių teisės pažeidimų.

2009 m. džiovintų kanapių konfiskavimo atvejų skaičius Europoje buvo didesnis nei kanapių dervos, ir šis atotrūkis toliau didėjo. 2013 m. ES pranešta apie 671 000 kanapių konfiskavimo atvejų, iš kurių 431 000 buvo džiovintų kanapių (marichuanos) konfiskavimo atvejai, o 240 000 – kanapių dervos (hašišo) konfiskavimo atvejai. Daugiausia šią tendenciją lemia Europos šalyse padidėjęs jų viduje pagamintų džiovintų kanapių prieinamumas, ir tai patvirtina didėjantis kanapių augalų konfiskavimo atvejų skaičius. Tačiau ES konfiskuojamas kanapių dervos kiekis tebėra gerokai didesnis už džiovintų kanapių (460 tonų plg. su 130 tonų).

Konkurencija perpildytoje stimuliantų rinkoje

Europos stimuliantų rinka yra perpildyta: joje platinami kokainas, amfetaminas, ekstazis ir didėjantis skaičius sintetinių narkotikų, kurie skirti panašioms vartotojų grupėms. Europoje kokainas tebėra dažniausiai vartojamas neteisėtas stimuliuojamasis narkotikas, nors dauguma jo vartotojų susitelkę vos keliose vakarų ES šalyse. Per paskutinius 12 mėn. kokainą vartojo maždaug 3,4 mln. suaugusiųjų                  (15–64 metų), iš jų 2,3 mln. buvo jauni suaugusieji (15–34 metų). Tik kelios šalys pranešė, kad kokaino vartojimo per paskutinius 12 mėnesių paplitimas tarp jaunų suaugusiųjų buvo didesnis nei 3 proc. Naujausiais duomenimis, kokaino vartojimo paplitimas mažėja. Iš šalių, atliekančių apklausas nuo 2012 m., aštuonios nurodė mažesnius įverčius, o trys pranešė apie didesnius įverčius, palyginti su panašios ankstesnės apklausos duomenimis.

Apskritai amfetaminų (amfetamino ir metamfetamino) vartojimo paplitimas Europoje tebėra mažesnis nei kokaino: per paskutinius 12 mėn. amfetaminus vartojo maždaug 1,6 mln. suaugusiųjų, 1,3 mln. iš jų buvo jauni suaugusieji (15–34 metų) 

Šiuo metu kai kurių Europos šalių neteisėtų stimuliantų rinkoje sintetiniai katinonai (pvz., mefedronas, pentedronas ir MDPV) vartojami nuolat ir dažnai jie vartojami pakaitomis su amfetaminu ir ekstaziu. Sintetinių katinonų švirkštimas tarp prie didelės rizikos grupės priskiriamų narkotikų vartotojų, nors ir nėra plačiai paplitęs Europoje, yra nerimą kelianti kai kurių šalių vietos lygmens problema. Su šių medžiagų vartojimu siejamų gydymo paslaugų poreikis didėja Vengrijoje, Rumunijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Nerimą kelia narkotikų stiprumo ir grynumo didėjimas

Vienas svarbiausių šių metų ataskaitoje pateikiamų nustatytų faktų yra tai, kad labai padidėjo Europoje dažniausiai vartojamų neteisėtų narkotikų stiprumas ir grynumas, o tai kelia dar didesnį nerimą dėl narkotikų vartotojų sveikatos, kurie gali net to nežinodami vartoti stipresnius produktus (1 skyrius). Atsižvelgiant į bendras 2006–2013 m. tendencijas, šalyse, kurios nuosekliai teikia duomenis, kanapių stiprumas (tetrahidrokanabinolio (THC) dalis), kokaino grynumas ir ekstazio tabletėse esanti MDMA dalis padidėjo; heroino grynumas taip pat padidėjo 2013 m. Manoma, kad šią tendenciją lemia du veiksniai – techninės naujovės ir konkurencija rinkoje.

Per savaitę nustatoma po dvi naujas narkotines medžiagas

Praėjusiais metais Europos Sąjungoje kiekvieną savaitę buvo aptinkama po maždaug dvi naujas psichoaktyviąsias medžiagas (NPM arba naujus narkotikus, kurie dažnai parduodami kaip teisės aktais nekontroliuojamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos). 2014 m. buvo pranešta apie 101 naują medžiagą (2013 m. – apie 81), taigi medžiagų, apie kurias pranešama per metus, skaičius toliau didėjo. Kartu su praėjusiais metai aptiktomis medžiagomis, agentūra šiuo metu stebi per 450 medžiagų, iš kurių daugiau kaip pusė buvo nustatytos per praėjusius trejus metus.

2014 m. medžiagų, apie kurias pranešta, sąraše vėl dominavo dvi narkotikų grupės – sintetiniai katinonai (31 medžiaga) ir sintetiniai kanabinoidai (30 medžiagų), kurie dažnai parduodami kaip (atitinkamai) stimuliantų ir kanapių teisėti pakaitalai. Tai yra dvi didžiausios stebimos medžiagų grupės ir kartu jos sudaro beveik du trečdalius naujų narkotikų, apie kuriuos pranešta 2014 m. 

Internetas ir mobiliųjų įrenginių programinė įranga – besiformuojančios virtualios narkotikų rinkos

Internetas atlieka vis svarbesnį vaidmenį narkotikų tiekimo ir pardavimo europiečiams srityje – internetu siūloma įsigyti tiek NPM, tiek žinomų narkotikų. Per pastarąjį dešimtmetį vadinamajam viešąjam žiniatinkliui (jis prieinamas naudojant įprastas interneto turinio paieškos sistemas), kuriame parduodamos NPM, skirta daugiau dėmesio, ir ENNSC šiuo metu stebi maždaug 650 nustatytų svetainių, kuriose europiečiams parduodamos teisės aktais nekontroliuojamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos. Daug sunkumų kelia vienas iš internetinės rinkos pokyčių – neteisėtų narkotikų pardavimas vadinamosiose kriptorinkose arba slaptojo anoniminio žiniatinklio internetinėse prekyvietėse (į jas galima patekti naudojant užšifruotą programinę įrangą). Tokios prekyvietės suteikia galimybę keistis prekėmis ir paslaugomis neatskleidžiant tapatybės, dažnai naudojant vadinamąją kriptovaliutą (pvz., bitkoinus) slaptoms operacijoms atlikti. Taip pat atsiranda vadinamųjų pilkųjų prekyviečių, kurių tinklalapiai veikia tiek viešąjame, tiek slaptajame žiniatinklyje. Ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į tai, kaip socialinės žiniasklaidos priemonės ir mobilios programėlės (angl. apps) taip pat atlieka aktyvų vaidmenį narkotikų rinkoje, nepaisant to, ar jos naudojamos tiesiogiai – perkant ir parduodant narkotikus ar netiesiogiai – vykdant rinkodarą, formuojant nuomonę ir dalijantis patirtimi.

 „Internetinių ir virtualiųjų narkotikų rinkų augimas yra nemenkas iššūkis teisėsaugos ir už narkotikų kontrolės politiką atsakingoms institucijoms“, – teigiama ataskaitoje. „Esamus reguliavimo modelius teks priderinti taip, kad jie būtų veiksmingi pasauliniame ir virtualiame kontekste“.

ENNSC valdybos pirmininkas João Goulão apibendrindamas teigė: „Ši 20-oji Europos narkotikų reiškinio analizė rodo, kaip smarkiai viskas pasikeitė nuo 1996 m., kai buvo paskelbta pirmoji ENNSC ataskaita, ir kaip patobulėjo agentūros žinios šiuo klausimu. Šiuo metu narkotikų problema yra gerokai sudėtingesnė – daugelis medžiagų, apie kurias šiandien kalbama ataskaitoje, iš esmės nebuvo žinomos vartotojams prieš du dešimtmečius. Vis sunkiau nubrėžti griežtą ribą tarp „senų“ ir „naujų“ narkotikų, kadangi nauji narkotikai vis dažniau imituoja žinomų medžiagų poveikį. Ši ataskaita, kasmet leidžianti pažvelgti į Europos narkotikų problemos padėtį, yra vertingas pagrindas, kuriuo remiantis šiandien galime aptarti kovos su narkotikais politikos klausimus. Ji taip pat suteikia svarbių įžvalgų planuojant politikos strategijas, kurių mums reikės ateityje“.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro 2015 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita

 

Renginių kalendorius
Birželis  2016
P A T K P Š S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
Pasinaudoję 'Renginių kalendoriumi' galite registruotis į renginius
NAUJIENOS

NTAKD Naujienlaiškis, Nr. 12 2015 gruodžio mėn.

archyvas >>

 

Sieki euforijos - rinkis teisingai

 

Virš įtakos

Nepralošk savo gyvenimo

Vaikai seka tėvų pavyzdžiu

 

APKLAUSA

Ar pasitikite Departamento kibernetinėje erdvėje teikiamomis paslaugomis?

Taip - 55.5%
Ne - 44.5%
NUORODOS